Menu
PRADĚD – dominanta Jeseníků
Hora Praděd je vysoká 1492 m.n.m. a je nejvyšším vrcholem Jeseníků i celé Moravy. Praděd byl oblíbeným cílem návštěvníků hor již od 2. poloviny minulého století, začátkem 20. stol zde byla vybudována rozhledna v novogotickém stylu. Stávající rozhledna byla postavena v r. 1983. Praděd je významnou křižovatkou turistických (cyklo i pěších) tras. V blízkém okolí se nachází nejvýše položené lyžařské středisko v ČR. Vrchol a jeho široké okolí je vyhlášeno národní přírodní rezervací Praděd, která se těší mezinárodnímu významu. Její součástí je vrchol Pradědu, Bílá Opava, Divoký důl, Petrovy kameny a Velká a Malá kotlina. Na ploše 2031 ha se nachází vzácná alpínská společenstva, lesní porosty pralesovitého charakteru, ledovcové kary a další. V rezervaci se nachází řada jedinečných společenstev s množstvím vzácných druhů rostlin a živočichů. Oblast Velké kotliny je floristicky nejbohatší lokalitou v ČR. Na celém území rezervace platí přísné podmínky, jejichž cílem je chránit tento skvost našeho regionu.
HISTORIE ROZHLEDNY PRADĚD V roce 1881 byla v dnešním Jeseníku (Frývaldově) ustanovena organizace turistů v Jeseníkách "Moravskoslezský sudetský horský spolek"(MSSGF). Tento spolek nejprve budoval a upravoval turistické stezky a zřizoval horské útulny. Později započal s výstavbou horských chat, poskytujících občerstvení popř. nocleh pro turisty. Na přelomu století začal spolek na vybraných vrcholech budovat kamenné rozhledny. Snahy postavit rozhlednu i na nejvyšší hoře Jeseníků se objevily již v r. 1881, ale o její realizaci bylo rozhodnuto až v roce 1897. Původně se věž měla jmenovat Habsburgwarte. Na stavbu rozhledny byla vyhlášena veřejná sbírka. Pro zahájení stavby musel spolek nejprve žádat o souhlas vlastníky pozemků, mezi které patřila i správa panství Lichnštejnů ve Velkých Losinách a správce jmění velmistra Řádu německých rytířů. Souhlas se stavbou byl ještě navíc podmíněn zbudování značených přístupových turistických cest s výstražnými tabulemi o dodržování stanovených tras. |
Stavba věže byla s plnou platností schválena až 20.srpna 1903, ale s výstavbou věže v romantickém duchu starého gotického hradu o výšce 32,5m a šířce 14,5m bylo započato až 30. června 1904 . Samotná stavba kamenné věže byla velice náročná a kolaudace proběhla až v červenci 1912. Voda byla brána z pramene, který se nacházel jihovýchodně od stavby. Kámen na stavbu byl lámán na nedalekých Tabulových skalách (směr dnešní Švýcárna). Vzhledem k tomu, že cesta na vrchol byla pro denní chození velmi náročná, zůstávali dělníci na staveništi od pondělka do soboty, i přesto byly práce velmi pomalé. Po roce výstavby měla věž jen dva metry, v roce 1906 měřila 22m a dalších 10m mělo být dostavěno do roku 1908. Avšak v důsledku nedostatku financí a náročných povětrnostních podmínek byla věž dokončena až v roce 1912. |
|
Ve věži se nacházela restaurace, pokoje pro turisty a v sedmém patře samotný ochoz pro rozhlednu. Turistům však sloužila jen restaurace a rozhledna, pokoje byly pro velkou vlhkost neobyvatelné. Ovšem již v roce 1923 bylo z bezpečnostních důvodů požádáno o uzavření věže. Došlo tak k obnovovacím pracím, které trvaly tři roky. Věž byla alespoň částečně vysušena a vyměněna shnilá okna. Poté spolek uspořádal u věže obrovský táborák s ohňostrojem, který se pak konal každý rok až do 14. srpna 1938, to se již věž jmenovala Altvaterwarte. Počátkem 40.let vyrostla v blízkosti věže ještě tzv. Poštovní chata, vystavěná totálně nasazenými českými dělníky a ruskými a polskými zajatci. |
Po válce se o věž nikdo nestaral, neboť "Moravskoslezský sudetský horský spolek" MSSFV byl německý a tudíž po skončení války zanikl. Věž rychle chátrala a po roce 1951 se jí ujal spolek Turista Praha, který měl uvést stavbu do původního stavu. Měla být snesena horní část a vybudována nová konstrukce, avšak bylo rozhodnuto o odstřelení horní části a zbudování nové, ale i toto rozhodnutí bylo změněno na postupné opravování věže. Ovšem vlivem vandalů, kteří ničili vnitřní zařízení, do věže střechou a okny zatékalo. Ve zdech se objevovaly až 6cm široké trhliny, které místy prostupovaly i celou zdí. Z tohoto důvodu musela být věž v r. 1957 uzavřena, a 2.května 1959 - den před příchodem dělníků, se zřítila. |
||
Na vrcholu Pradědu zůstala pouze Poštovní chata s restaurací, v jejímž patře sídlili meteorologové. V této době také docházelo k velkému rozmachu televizního vysílání, což znamenalo nutnost výstavby televizního vysílače i s vyhlídkovou věží. Jako první vysílač vyrostla jen dřevěná konstrukce ověšená vysílacími parabolami, která brzy zdaleka nedosahovala potřebné kapacity pro vysílání. V r.1968 bylo tedy započato s výstavbou nového vysílače, který měl připomínat startující kosmickou loď. Výstavba nového vysílače se stala osudnou i Poštovní chatě a dřevěnému vysílači, obě stavby byly po dokončení nové věže odstraněny, aby nenarušovaly estetický ráz nové dominanty - 162m vysokého vysílače. Jako první byla zbudována asfaltová silnice vedoucí z Ovčárny na vrchol Pradědu. Samotné stavební práce - výkopy základů - započaly až o rok později. Úplné dokončení stavby bylo plánováno na rok 1977, ale opět díky extrémním podmínkám se výstavba prodloužila (např. restaurace byla otevřena až v roce 1983). |
SOUČASNOST
Nynějším vlastníkem rozhledny, vysoké 145,5 m jsou České radiokomunikace Praha a.s. Samotnou věž podpírají tři nohy. První slouží jako energetický uzel, druhá slouží pro potřeby radiokomunikací a ve třetí je umístěna restaurace s hotelem a turistickou ubytovnou, sloužící všem návštěvníkům a rekreantům této oblasti. Ve výšce 80m je prosklená kruhová vyhlídka, na kterou je možno se dostat jen výtahem. Za příznivého počasí je odtud unikátní výhled na blízké i daleké okolí. Lze spatřit např. Lysou horu a Radhošť, vzácně i Vysoké Tatry a Malou Fatru na Slovensku, a Nízké Alpy v Rakousku. Vysílač s rozhlednou je otevřen po celý rok každý den od 9:00 do 18:00 hodin.
Na rozhlednu se můžete vydat pěšky z Červenohorského sedla přes chatu Švýcárna (8 km) po červené turistické značce Č1, v zimě rovněž na běžkách, trasa je součástí mezinárodní turistické trasy E 3 a běžkařské jesenické magistrály. Na Červenohorské sedlo jezdí autobusy z Jeseníku i ze Šumperka a Olomouce. Další přístup je možný z parkoviště Hvězda nad Karlovou Studánkou na silnici II/445 Malá Morávka - Karlova Studánka. Odtud jezdí autobusová kyvadlová doprava asi 8 km k chatě Ovčárna. Dál musíte pokračovat pěšky okolo chat Barborka, Kurzovní, stále po asfaltové silnici (okolo odbočky na Švýcárnu vlevo) až na vrchol (cca 4 km).
Jak se na Praděd dostanete autem ?. Od penzionu Filipovice v Domašově jeďte směr jeseník , po 200m na křižovatce doprava na silnici II/450 (směr Bruntál - Ostrava), v osadě Vidly doprava na Karlovu Studánku. Nesjíždějte do obce KS a pokračujte rovně po II/445 (směr Malá Morávka) na sedlo Hvězda. V zimě se úsek silnice Vidly - Karlova Studánka neudržuje, proto doporučujeme v této osadě odbočit na křižovatce vlevo na silnici II/451 (směr Vrbno pod Pradědem), na začátku Vrbna odbočit doprava na silnici II/445 a přes Ludvíkov pokračovat do Karlovy Studánky. Projeďte celou obci, na konci odbočte doleva a pokračujte asi 500m na sedlo Hvězda.
Co u nás najdete?
V tomto období doporučujeme našim hostům navštívit :
Třetí největší přečerpávací vodní elektrárna na světe a zároveň nejrozsáhlejší vodní energetické dílo a jediná přečerpávací vodní elektrárna na území ČR. To stojí za to vidět!
V současné době patří ruční papírna ve Velkých Losinách mezi nejstarší provozované ruční papírny v Evropě pracující na komerční bázi.
Karlova Studánka je lázeňská obec ležící v okrese Bruntál. Má 226 obyvatel, její katastrální území má rozlohu pouhých 46 hektarů.
Středně náročná celodenní turistická cesta po hřebeni Jeseníků v délce 16km. Výchozím bodem naší cesty je parkoviště u lanovky Ramzová.
Středně náročná celodenní turistická cesta po hlavním hřebeni Jeseníků v délce 23km. Výchozím bodem je neplacené parkoviště na Červenohorském sedle.
Na místě dnešního zámku stávala původně gotická vodní tvrz. V roce 1496 se losinské panství dostalo do držení pánů ze Žerotína, s nimiž zůstalo spojeno víc než tři století. Vysoká zadluženost pak vedla k prodeji statku Lichtenštejnům, v jejichž rodu zámek zůstal až do roku 1945.
THERME PARK, Velké Losiny - Luxusní relaxace kterou si nesmíte nechat ujít ...
Sportovní areál pro malé i velké v centru Loučné nad Desnou vás zaměstná hrou po celý den. Naleznete zde nejlépe vybavené dětské hřiště v jeseníkách.
První písemná zmínka o obci Domašov – Thomasberg je z července roku 1284.
Zábava pro celou rodinu.
Centrum dovedností a zábavy.
Na kole cestou necestou …
Tak trochu jiná ZOO …
Když léto tak u vody.
Kamenná vyhlídka s krásným výhledem do okolní krajiny.
Rozhledna s bohatou historií a úchvatným výhledem do zdejšího kraje.
Jen to nejlepší ... .Pro vyjímečné události, romantickou večeři nebo oslavu významného jubilea, doporučujeme návštěvu restaurace Křížový Vrch.
Rozhledna na Pradědu , místo které musíte navštívit v létě i v zimě
Rašeliniště Rejvíz je jedním z nejnavštěvovanějších míst v Jeseníkách , určitě se sem vypravte na výlet ...
Hrad Sovinec je skvělou volbou pro výlet s dětmi.
Slezská Harta - Letní výlet k vodě pro celou rodinu
Bike Park Kouty – ráj bikerů jen 10km od nás
Kdy jste naposledy byli v jeskyni ?
Zatopené lomy v okolí jsou skvělým typem na výlety za koupáním, spojené s procházkou v přírodě či vyjížďkou na kole. Oblast je jen cca 25km od penzionu.